FACA Projects 1989 - 2017

FACA projects reflect the broad thinking about curriculum, pedagogy, and wider societal issues that engage our faculty. The cross-divisional work allows faculty to explore areas of interest to them, implicitly acknowledging that diverse classroom experience enhances project outcomes. Most importantly, FACA work illustrates the continuing assessment of the school's curriculum, how it has evolved and how it might be improved.

Brian Weese 
Former member, Board of Trustees
Former member, FACA Advisory Committee

2017

THREE- AND FOUR-WEEK PROJECTS

Creating a Cohesive Fourth Grade Language Arts and Social Studies Curriculum

Ali Baran, Jenny Harbold, Katie Ward


Kindergarten Anti-Bias and Social Justice Curriculum

June Bennett, Linda Butler, Bonnie Frost, Ashley Reynolds, Adam Rogers, Janice Wong


Re-examining the Second Grade Social Studies Curriculum Through the Lens of Social Justice

Akua Peprah (Chair), Marilyn Milton, Katrina Holmberg


Revising and Reinvigorating the Middle School Social Studies Program

Hallie Herz, Peter Sun, Paul Worley


The Park School's Lower and Middle School Choral Music Curriculum: Exploring the Artistic Process

Bruce Bryant


Upper School Science Research Program Development

Carla Guarraia (Co-Chair), Julie Rogers (Co-Chair)


ONE- AND TWO-WEEK PROJECTS

Making It Across the Curriculum

Matt Doyle, Mike Guarraia, Rhys Joseph (Chair), Dave Lowther, Rosie Max, Alison Pening, Rob Piper


Modern Language Integrating Culture

Fathim Craven (Co-Chair), Archer Davis, Xiaomu Hu, Alejandro Hurtado, Sofia Park, Jenny Sorel (Co-Chair)


Stories from Home

Angela Balcita (Co-Chair), Ali Baran, Gregory Brandt (Co-Chair), Linda Butler, Karyn Fisher, Elliott Huntsman, Chris Peterson, Patti Porcarelli, Dave Tracey, Janice Wong, Gaby Villanueva


Using New Technology Tools Effectively in the Classroom

Tony Asdourian, Gina Braden, Matt Doyle (Co-Chair), Matt Hannibal, Ellen Hoitsma, Xiaomu Hu, Alejandro Hurtado, Dave Lowther, Samira Saliba Phillips (Co-Chair), Patti Porcarelli, Courtney Rollins, Maria Spiegel


2016

Three- and FOUR-WEEK PROJECTS

Modern Language Integrating Culture

Jenny Sorel and Nancy Fink (Co-Chairs), Di Bobrow, Fathim Craven, Xiaomu Hu, Alejandro Hurtado, Ileana Imhoff, Paul Villmoare, Pelle Wertheimer


Research and Writing on Teaching about Race

Max Wiggins


ONE- AND TWO-WEEK PROJECTS

Act Before You Think: Becoming a Certified Meisner Teacher

Peter King


Creating a Framework for the Garry Cerrone Maker Space

Rhys Joseph and Carolyn Sutton (co-Chairs), Ann Haney, Sean Lally, Dave Lowther, Rosie Max, Samira Phillips,


Examining the Role of Homework at Park School

Ali Baran (Chair), Greg Brandt, Peter Warren, Geoff Meyers, Jenny Harbold, Jon Acheson, Akua Peprah, Marilyn Milton


Going Beyond the Conversation about Race

Sarah Howell and Stephanie Tellis (Co-Chairs), Di Bobrow, Xiaomu Hu, Heather Freas-Kostic, Patti Wit, Shri Puri, Rich Espey, Jeff Zerhusen, Elliott Huntsman, Ruthie Kalvar, Peter Sun


Kindergarten Social Justice Curriculum

Jo Anne Yamaka (Chair), June Bennett, Bonnie Frost, Ashley Reynolds, Janice Wong


Meeting the Contemporary Needs of Park Students

Debbie Dolan and Krista Dhruv (Co-Chairs), Zella Adams, Susan Eisner, Karyn Fisher, Dave Tracey 


Stories from Home

Ileana Imhoff and Malick Mbengue (Co-Chairs), Gina Braden, Greg Brandt, Ann Haney, Geoff Meyers, Akua Peprah, Ashley Reynolds


Using New Technology Tools Effectively in the Classroom

Rob Piper (Chair), Mimi Cukier, Rich Espey, Alicia Grothmann, Carla Guarraia, Peter Sun


FACA Advisory Committee

Betsy Leighton (Chair), Sarah Baird, Linda Brennan, Nancy Dickson, Krista Dhruv, Carla Guarraia, Nichelle Hermann, Marilyn Milton, Dan Paradis, Lisa Sun, Stephanie Tellis, Peter Warren, Josh Wolf


2015

FOUR-WEEK PROJECTS

Embedded Grammar

Marilyn Milton (Chair), Rosie Max, Jenny Harbold, Ali Baran, Greg Brandt


Reimagining the Lower and Middle School Music Curriculums

Bruce Bryant (Chair), Chris Peterson, Maeve Royce, Adele Dinerstein, Bradley Williams


Science of Yoga for Teenage Health

Carla Guarraia


Using New Technology Tools Effectively in the Classroom

Matt Doyle and Samira Phillips (Co-Chairs), Linda Brennan, Arnaldo Cohen, Eric Gilson, Rob Piper, Ann Starer, Dave Tracey, Patti Wit


One- and Two-Week Projects

Broadening the Conversation about Race 2015

Kaliq Simms and Peter King (Co-Chairs), Akua Peprah, Judith Sorgen-Borgnia, Patti Wit, Gaby Villanueva, Susan Asdourian, Dorrie, Bright, Pailin Gaither


First Grade Social Studies: Essential Inquiries and the Language Arts Connection

Kristin Baker (Chair), Becky Bloom, Alicia Grothman


Five Years Later: Putting "Gay" in a Positive Context

Rich Espey and Geoff Meyers (Co-Chairs), Jenny Harbold, Debbie Roffman, Dave Tracey, Jeff Zerhusen


Modern Language Exploratory Culture

Nancy Fink and Jenny Sorel (Co-Chairs), Silvia Patterson


Phonological Awareness in Kindergarten

Jo Anne Yamaka (Chair), June Bennett, Bonnie Frost, Janice Wong


Stories from Home

Angela Balcita and Ileana Imhoff (Co-Chairs), Jon Acheson, Kristin Baker, Becky Bloom, Fathim Craven, Di Bobrow, Katrina Holmberg, Xiaomu Hu, Malick Mbengue, Iman Sheybani, Jenny Sorel


Writing History: American Narratives for Ninth Graders

Jon Acheson (Chair), Naadia Owens, Daniel Jacoby, John Kessinger


FACA Advisory Committee

Betsy Leighton (Chair), Krista Dhruv, Jenny Harbold, Nichelle Hermann, Ileana Imhoff, Marilyn Milton, Dan Paradis, Samira Phillips, Elizabeth Rodini, Julie Rogers, Lisa Sun, Joshua Wolf, Traci Wright


2014

four-week projects

Creating an Interdisciplinary Program at the End of Eighth Grade

Rommel Loria and Paul Worley (Co-Chairs), Rich Espey, Geoff Meyers


Engineering

Sean Lally (Chair), Dorrie Bright, Bill Tabrisky


Service Learning in Nicaragua 2014

Silvia Patterson (Chair), Ali Baran, Krista Dhruv, Jenny Harbold, Stradine Harris, Ellen Hoitsma, Jeff Jennings, Julie Rogers, Susannah Wolf


Using New Technology Tools Effectively in the Middle School Classroom

Samira Phillips (Chair), Fathim Craven, Ann Haney, Dave Lowther, Rob Piper, Debbie Roffman, Cathy Schmidt


Word Study in Lower School

Katrina Holmberg (Chair), Marcella Wilson, Rosie Max, Marilyn Milton, Akua Peprah, Becky Bloom, Alicia Grothman


One- and Two-Week Projects

Broadening the Conversation about Race 2014

Dia Clark and Peter King (Co-Chairs), Kristin Baker, Shannon Byrd, Mimi Cukier, Daniel Jacoby, Chris Peterson


Ninth Grade Reader

Daniel Jacoby (Chair), Jon Acheson, John Kessinger, Iman Sheybani, John Trout


Physical Education: New Curricular Approach and Deeper Lessons

Robin Lowe (Chair), Shannon Byrd, Caroline Volker, Robin Willard


Stories from Home

Ileana Imhoff and Angela Balcita (Co-Chairs), Malick Mbengue, Janna Rice, Judith Sorgen-Borgnia, Carolyn Sutton


FACA Advisory Committee

Betsy Leighton (Chair), Jon Acheson, June Bennett, Kevin Coll, Jenny Harbold, Nichelle Hermann, Ileana Imhoff, Elizabeth Rodini, Michelle Levin, Dan Paradis, Samira Phillips, Dave Tracey, Josh Wolf


2013

FOUR-WEEK PROJECTS

Diversity by Design in World History Core Curricula, Tenth and Eleventh Grades

Peter Warren (Chair), Iman Sheybani, John Kessinger, Jon Acheson


Service Learning in Nicaragua

Michelle Levin (Chair), Bonnie Frost, Stradine Harris, Silvia Patterson, Debbie Silverman, Caroline Volker, Susannah Wolf, Paul Worley


Shift, Not Supplement: Diversity in the English Classroom

Patti Porcarelli and Kirk Wulf (Co-Chairs), Angela Balcita, Howard Berkowitz, Greg Brandt, Jennifer Eng


Social Emotional Learning for Upper Elementary Students

Zella Adams and Matt Doyle (Co-Chairs), Rosie Max, Ellen Hoitsma, Ali Baran, Jenny Harbold, Marcella Wilson, Linda Brennan


Understanding by Design: 2nd Grade Language Arts Curriculum

Katrina Holmberg (Chair), Marilyn Milton, Akua Peprah


One- and Two-Week Projects

Broadening the Conversation about Race 2013

Linda Butler and Peter King (Co-Chairs), Nancy Abrams, Angela Balcita, Dia Clark, Heather Freas-Kostic, Terris King, Anna Marmor, Betty Medalie, Patti Porcarelli, Cathy Schmidt, Iman Sheybani, Dave Tracey


Music Department Curricular Connections

Adele Dinerstein (Chair), Bruce Bryant, Doug Jameson, Chris Peterson, Maeve Royce


Spanish Textbook Level II-Part 3

Ileana Imhoff (Chair), Nancy Fink, Judith Sorgen-Borgnia, Paul Villmoare


Willfully Jamming with William James

Greg Brandt (Chair), Jon Acheson, Tony Asdourian, Howard Berkowitz, Arnaldo Cohen, Fathim Craven, Jennifer Eng, Nancy Fink, Marshall Gordon, Xiaomu Hu, Ileana Imhoff, Kirk Wulf


FACA Advisory Committee

Betsy Leighton (Chair), Jon Acheson, June Bennett, Linda Brennan, Carbery Morrow, Kevin Coll, Elizabeth Rodini, Michelle Levin, Dan Paradis, Julie Rogers, Carolyn Sutton, Dave Tracey, Josh Wolf


2012

Four-week projects

Justice and Economics

Daniel Jacoby (Chair), Jennifer Eng, Dave Lowther, Jelena Popov, Bill Tabrisky, Dave Tracey, Marcella Wilson, Kirk Wulf


Service Learning in Nicaragua

Bruce Bryant and Michelle Levin (Co-Chairs), Nancy Fink, Bonnie Frost, Malick Mbengue, Silvia Patterson, Debbie Silverman, Ann Starer, Susannah Wolf


Smart Technology in the Lower School

Marilyn Milton (Chair), Matt Doyle, Rosie Max, Ali Baran, Jenny Harbold, Linda Brennan


Spanish Textbook Level II-Part II

Ileana Imhoff (Chair), Paul Villmoare, Judith Sorgen-Borgnia


Understanding by Design: A Unified Approach to Curriculum Development

Liz Baker and Rob Piper (Co-Chairs), Nancy Abrams, Fathim Craven, Rich Espey, Ann Haney, Elizabeth Hollister, Pelle Wertheimer


ONE- and TWO-WEEK PROJECTS

Broadening the Conversation about Race (one week)

Linda Butler and Jenn Lauder (Co-Chairs), Di Bobrow, Bruce Bryant, Dia Clark, Megan Ford, Bonnie Frost, Katrina Holmberg, Xiaomu Hu, Laura Jacoby, Peter King, Rommel Loria, Malick Mbengue, Shri Puri, Stephanie Tabrisky, Lisa Sun, Josh Wolf


Civil Rights Trip (one week)

Traci Wright and Carol Kinne (Co-Chairs), Linda Butler, Stradine Harris, Marla Hollandsworth, Maria Lawson, Betty Medalie, Jenny Sorel, Paul Worley


Race 2.0 (one week)

Traci Wright and Carol Kinne (Co-Chairs), Emily Biscoe, Krista Dhruv, Ann Haney, Jenny Harbold, Elizabeth Hollister, Kirk La Rue, Marilyn Milton, Debbie Silverman, Paul Worley


2011

FOUR-WEEK PROJECTS

Assessment and Re-design of Core Curriculum: Teaching and Learning 20th Century World History

Jon Acheson and John Kessinger (Co-chairs), Tina Forbush, Peter Warren


Creating a Blueprint for Health Education

Zella Adams and Dave Tracey (Co-Chairs), Krista Dhruv, Patti Flowers-Coulson, Debbie Roffman


Faculty Portfolios

Greg Brandt (Chair), Catherine Ambler, Tony Asdourian, Gina Braden, Paul Hulleberg, Hadiya Woodham, Kirk Wulf


Spanish Textbook, Level II

Ileana Imhoff (Chair), Nancy Fink, Paul Villmoare


ONE- and TWO-WEEK PROJECTS

Broadening the Conversation about Race (one week)

Traci Wright and Carol Kinne (Co-Chairs), Tony Asdourian, Becky Bloom, Gina Braden, Linda Butler, Adele Dinerstein, Liz Hirsch, Jenn Lauder, Jelena Popov, Kirk Wulf


Kindergarten Curriculum Revision (two weeks

Jo Anne Yamaka (Chair), Linda Butler, Bonnie Frost, Katrina Holmberg, Kirk La Rue, Stephanie Tabrisky


Making Educational Connections between Park School of Baltimore and West Africa (one week)

Jon Acheson and Malick Mbengue (Co-chairs), Cathy Schmidt, Peter Warren


Modern Language Curricular Maps (one week)

Ileana Imhoff (Chair), Di Bobrow, Nancy Fink, Xiaomu Hu, Michelle Levin, Silvia Patterson, Marisa Perez-Gross, Jenny Sorel, Paul Villmoare, Pelle Wertheimer


Smart Technology and the Progressive Classroom (two weeks)

Kevin Coll and Susan Weintraub (Co-Chairs), Howard Berkowitz, Becky Bloom, Matt Doyle, Nadine Feiler, Xiaomu Hu, Rob Piper


2010

FOUR-WEEK PROJECTS

“Are We Going to Play a Game Today?” A Middle School Modern Language FACA

Fathim Craven (Chair), Diana Bobrow, Pelle Wertheimer


Service Learning Workshop, Cuba, and Reflection

Nancy Fink


Making Art Makes Connections

Ann Haney and Carolyn Sutton (Co-chairs), Liz Baker, Elizabeth Hollister, Rosie Max, Stephanie Tabrisky


Tenth Grade Park Math Textbooks Answer Key: Foundation for Solution Manual and Teacher’s Guides

Arnaldo Cohen


Sowing an Edible Education: First Grade

Becky Bloom and Laurie Rosenberg (Co-chairs), Jen Lauder, Susan Stovall, Rani Wilder, Marcella Wilson


Upper School English Department

Patti Porcarelli (Chair), Susan Asdourian, Howard Berkowitz, Greg Brandt, Kevin Coll, Liz Hirsch, Susan Weintraub, Monica West, Kirk Wulf


Upper School Mathematics: Writing a New Curriculum-Year Five*

Tony Asdourian and Mimi Cukier (Co-chairs), Angela Doyle, Anand Thakker


ONE- and TWO-WEEK PROJECTS

Broadening the Conversation about Race (one week)

Kirk La Rue (Chair), Jon Acheson, Becky Avila, Alison Baran, Carol Kinne, Jennifer Lee, Julie Schwait, Ann Starer, Liz Stierhoff, Susannah Wolf, Traci Wright


Educating for Sustainability in the Upper School Curriculum (two weeks)

Elliott Huntsman (Chair), Jon Acheson, Julie Rogers


Human Sexuality in the Lower School (two weeks)

Debbie Roffman and Jenny Harbold (Co-chairs), Zella Adams, Katrina Holmberg, Linda Brennan


Putting “Gay” in a Positive Context (two weeks)

Rich Espey and Geoff Meyers (Co-chairs), Carolyn Cooper, Krista Dhruv, Jenny Harbold, Marla Hollandsworth, Emily Liss, Debbie Roffman, Christine Tillman, Dave Tracey, Susannah Wolf, Paul Worley

2009

FOUR-WEEK PROJECTS

Cosmology Curriculum for the NASA WMAP Project

Sean Lally

Partial or full funding provided by NASA grant through Dr. Charles Bennett, Department of Physics and Astronomy, Johns Hopkins University.


History of Park

Kevin Coll (Chair), Jon Acheson, Valerie Brice-Brooks, Megan Ford, Marilyn Milton, Bonnie Rosenblatt, Cathy Schmidt, Susannah Wolf, Jo Anne Yamaka

Partial or full funding provided by Centennial Fund.


In Conversation with Our Past

Gregory Brandt (Chair), Nancy Fink, Paul Hulleberg, John Kessinger, Peter Warren, Kirk Wulf


9th and 10th Grade Park Math Textbooks Answer Key

Arnaldo Cohen

Partial or full funding provided by Benedict Foundation Grant and matching private donations.


Program Development for Chinese III

Xiaomu Hu


Redesigning the Fourth Grade Theme Study

Jenny Harbold and Obi Okobi (Co-chairs), Alison Baran, Jan Kenny


Sustainability and Curriculum

Debbie Silverman (Chair), Liz Baker, Laura Jacoby, Marcella Wilson


Theater across the Curriculum

Gina Braden and Peter King (Co-chairs), Susan Asdourian, Emily Biscoe, Kimberly Collins, Fathim Craven, Ann Haney, Sharen Pula


Third Grade Theme Study: The Lives of Africans in Early Colonial America

Ellen Hoitsma (Chair), Rosie Max, Ann Starer


Upper School Mathematics: Writing a New Curriculum—Year Four

Tony Asdourian (Chair), Mimi Cukier, Bill Tabrisky, Anand Thakker; Tim Howell (Consultant)

Partial or full funding provided by Benedict Foundation Grant and matching private donations.


Writing Short Stories for Spanish Classes

Ileana Imhoff


ONE- OR TWO-WEEK PROJECTS

From Seed to Table (2 weeks)

Zella Adams, Laurie Rosenberg


Adolescent Readers: One-week Follow-up Project

Geoff Meyers (Chair), Carolyn Cooper, Nadine Feiler, Elizabeth Hollister


Broadening the Conversation about Race VI (1 week)

Elliott Huntsman (Chair), Rich Espey, Nancy Fink, Kirk La Rue, Emily Liss, Amy Selmanoff, Jenny Sorel, Carolyn Sutton, Anand Thakker, Paul Villmoare, Melpa Warres, Pelle Wertheimer, Hadiya Woodham


Sculpture and Photography: A Collaboration (2 weeks)

Terry Lansburgh, Christine Tillman


The Black Male Experience at Park School: A Two-week Exploratory Project

June Bennett and Carol Kinne (Co-chairs), Howard Berkowitz, Krista Dhruv, Nadine Feiler, Stradine Harris, Troy Harris, Kirk La Rue, Dave Lowther, Traci Wright


2008

FOUR-WEEK CURRICULAR AND STUDENT LIFE PROJECTS

Adolescent Readers 

Geoff Meyers (Chair), Carolyn Cooper, Nadine Feiler, Elizabeth Hollister; Debbie Dolan (1 week)


Building an Inclusive Community: Social Class Identity at Park School

Obi Okobi and Paul Worley (Co-chairs), Valerie Brice-Brooks, Kanoe Bunney, Rich Espey, Jennifer Harbold, Christine Tillman, Dave Tracey; Traci Wright (consultant)


Evaluating the Investigations in Number, Data, and Space, 2nd Edition

Linda Brennan and Jan Kenny (Co-chairs), Dave Lowther, Marilyn Milton, Rosie Max, Debbie Silverman, Marcella Wilson; Jennifer Lee (2 weeks), Betty Medalie and Susannah Wolf (1 week)


Program Development for Chinese

Xiaomu Hu

Special gifts contributed to support of this project.


 

Technology and Modern Language

Christine Broening and Nancy Fink (Co-chairs), Fathim Craven, Nancy Fink, Ileana Imhoff, Charene Jones, Michelle Levin, Silvia Patterson, Pelle Wertheimer


 

Upper School Mathematics: Writing a New Curriculum-Year Three

Tony Asdourian (Chair), Arnaldo Cohen, Mimi Cukier, Marshall Gordon, Tim Howell, Bill Tabrisky, Anand Thakker

Special gifts contributed to support of this project.


Upper School Music: The Workbook

Adele Dinerstein and Doug Jameson


FOUR-WEEK PROFESSIONAL DEVELOPMENT FACAS

History of Park

Kevin Coll (Chair), Jon Acheson, Greg Brandt, Ann Haney, Cathy Schmidt, Julie Schwait, Kirk Wulf

An allocation from the Centennial Campaign provided partial support for this project.


ONE- OR TWO-WEEK PROJECTS

Accelerated Biology: Curriculum Development and Implementation (2 weeks)

Jeff Jennings, Julie Rogers, Hadiya Woodham


 

Broadening the Conversation About Race V (1 week)

Elliott Huntsman and Traci Wright (Co-chairs)

Faculty: Ann Haney, Nancye Hesaltine, Charene Jones, Kirk La Rue, Bill Tabrisky, Anand Thakker

Staff: Joan Shaull


Taking Advantage of Tech (2 weeks)

Elliott Huntsman (Chair), Samira Phillips, Carolyn Sutton


Upper School Science: Development of a New Elective Course, Science and Religion (2 weeks)

Sean Lally


INSTITUTES

NAIS Institute for Leadership in Sustainability + 4-day Follow-up

Faculty: Dorrie Bright and Venuta Carulli 


2007

FOUR-WEEK CURRICULAR AND STUDENT LIFE PROJECTS

An Exploration and Application of Differentiated Learning in the Middle School Classroom

Liz Baker (Chair), Carolyn Cooper, Nadine Feiler, Paul Hulleberg, Rob Piper, Cathy Schmidt, Paul Worley; David Lowther (2 weeks)


Middle School Physical Education

Robin Cardin Lowe (Chair), Lucky Mallonee, Robin Willard


New Directions in World History

Daniel Jacoby (Chair), John Kessinger


Reading and Writing Non-Fiction in the Lower School

Marilyn Milton and Deborah Silverman (Co-chairs), Rosie Max, Courtney Rollins, Ann Starer, Marcella Wilson; Marla Hollandsworth (2 weeks)


Understanding and Supporting Park's Multicultural Families

Kanoe Bunney and Elizabeth Hollister (Co-chairs), Stradine Cubera, Jennifer Harbold, Ellen Hoitsma, Carol Kinne


FOUR-WEEK PROFESSIONAL DEVELOPMENT FACAS

Faculty Artists

Nancye Hesaltine and Christine Tillman (Co-chairs), Susan Asdourian, Susan Brown, Garry Cerrone, Ann Haney; Terry Lansburgh (2 weeks); Carolyn Sutton (Admin)*


Individual Theater Project: Research and Development of One Woman Show Based on the Life of Gertrude Bell

Gina Braden


Individual Writing Project: West Meets East: Essays towards a History of the Mutual Influence of Chinese and American Poetry in the 20th Century

Kirk Wulf


ONE- OR TWO-WEEK PROJECTS

Broadening the Conversation about Race (One week)

Elliott Huntsman and Silvia Patterson (Co-chairs)

Faculty: Howard Berkowitz, Linda Brennan, Susan Brown, Venuta Carulli, Tina Forbush, Geoff Meyers, Obi Okobi, Monica West, Paul Worley

Administrators: June Bennett, Traci Wright*

Interns: Chevee Crafton, Matthew Rankin**

Staff: Troy Harris*

*Administrators and staff, as twelve-month employees, do not receive FACA salaries.

** Interns are funded from the Intern Budget, not from FACA.


Chemistry: Curricular Modification and Faculty Development (One week)

Elliott Huntsman (Chair), Bob Carter, Julie Rogers


Physics I: Curriculum Development and Implementation (Two weeks)

Julie Rogers (Chair), Dorrie Bright, Bob Carter


Resources for a Better Understanding of Arab Issues and Cultures (One week)

Samira Saliba Phillips (Chair), Jon Acheson, Howard Berkowitz, Fathim Craven


INSTITUTES

TERC Workshop and One-week Follow-up Project

Jan Kenny and Obi Okobi (Co-chairs), Linda Brennan, Kanoe Bunney, Jennifer Lee, Courtney Rollins


2006

FOUR-WEEK CURRICULUM AND STUDENT LIFE PROJECTS

Analytical Models

Kirk Wulf (Chair), Jon Acheson, Susan Asdourian, Howard Berkowitz, Daniel Jacoby, John Kessinger, Peter Warren


Grammar for Poets

Kevin Coll (Chair), Greg Brandt, Christine Broening, Carolyn Cooper, Fathim Craven, Geoff Meyers


Lower School Science

Julie Gill (Chair); 2 weeks: Emily Biscoe, Kanoe Bunney, Marla Hollandsworth, Jan Kenny, Rosie Max, Rani Wilder


Race and Curriculum in the Lower School

Debbie Silverman (Chair), Zella Adams, Sarah Chambliss, Stradine Cubera, Jenny Harbold, Marilyn Milton, Erica St. Bernard, Marcella Wilson; June Bennett (Consultant)


Scope and Sequence for Upper School Science

Bob Carter and Reuwai Hanewald (Co-chairs), Dorrie Bright, Elliott Huntsman, Jeff Jennings Julie Rogers

School Mathematics: Writing a New Curriculum

Tony Asdourian (Chair), Arnaldo Cohen, Mimi Cukier, Rina Foygel, Marshall Gordon, Tim Howell, Bill Tabrisky


ONE-WEEK PROPOSALS

Broadening the Conversation About Race III

June Bennett and Carol Kinne (Co-chairs, Group 1); Krista Dhruv and Traci Wright-Snipes (Co-chairs, Group 2)

Lower School: Hillary Barry, Kanoe Bunney, Sarah Chambliss, Stradine Cubera, Michelle Levin, Rosie Max, Marilyn Milton, Silvia Patterson, Courtney Rollins, Erica St. Bernard, Ann Starer, Rani Wilder, Marcella Wilson, Jo Anne Yamaka

Middle School: Liz Baker, Elizabeth Hollister, Dave Lowther, Carmen Nieto, Mirna Valerio, Mark Riding (Admin)

Upper School: Susan Asdourian, Greg Brandt, Christine Broening, Arnaldo Cohen, Kevin Coll, Tim Howell, Elliott Huntsman, Ileana Imhoff, Julie Rogers, Christine Tillman

Cross-divisional: Debbie Roffman


PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROPOSALS (4 WEEKS)

Ancient History: Research/Development of Unit on Africa

Cathy Schmidt


Book Project: Revealing Character: A Handbook for Teaching Characterization

Peter King


Science-Themed Plays

Rich Espey


2005

FOUR-WEEK CURRICULAR & STUDENT LIFE PROJECTS

Arts and Technology

Adele Dinerstein and Peter King (Co-Chairs), Howard Berkowitz, Gina Braden, Paul Hulleberg, Doug Jameson, John Trout, Peter Warren


French/ Spanish Sequential Curriculum

Christine Broening (Chair), Raymonde Arseneau, Fathim Craven, Ileana Imhoff, Mirna Valerio, Josh Wolf; Nancy Fink (three weeks), Carmen Nieto (two weeks)


Lower School Science

Julie Gill and Rob Piper (Co-Chairs), June Bennett-Williams, Jan Kenny, Marilyn Milton, Debbie Silverman, Jo Anne Yamaka. (Consultant: Emily Biscoe)


Senior Year

Tony Asdourian and Kevin Coll (Co-Chairs), Jon Acheson, Dorrie Bright, Marshall Gordon, Tim Howell


ONE- OR TWO-WEEK PROJECTS

Broadening the Conversation about Race II (One week)

June Bennett-Williams, Beth Casey, Krista Dhruv, and Traci Wright-Snipes (Co-Chairs), Zella Adams, Edlyn Chao, Carolyn Cooper, Fathim Craven, Stradine Cubera, Nichelle Dowell, Nadine Feiler, Megan Ford, Erica Gibson-Conwell , Reuwai Hanewald, Marcia Holden, Jan Kenny, Carol Kinne, Michelle Nguyen, Silvia Patterson, Mark Riding, Debbie Roffman, Mennette San-Lee, Cathy Schmidt, Debbie Silverman, Dave Tracey, Posey Valis, Rani Wilder, Jeff Zerhusen


Lower School Spanish Program Evaluation (Two weeks)

Michelle Levin (Chair), Silvia Patterson, Marcella Wilson


PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROJECTS

Antique Primer Illustrated Book

Ann Naito Haney


Book Project: Historical Novel

Tina Forbush


Writing Project: Essays

Gregory Brandt


2004

FOUR-WEEK CURRICULAR & STUDENT LIFE PROJECTS

An Exploration and Articulation of the Middle School Social Studies Program

Tom Malone and Cathy Schmidt (Co-Chairs); Nadine Feiler, Mike Fishback, Lucky Mallonee (2 weeks)


Assessment on Practice: Habits of Mind in the Upper School Mathematics Classroom and Curriculum

Bill Tabrisky (Chair), Tony Asdourian, Arnaldo Cohen, Marshall Gordon, Tim Howell


Context and World View

Daniel Jacoby (Chair), Jon Acheson, Pamela Fitzgibbon, John Kessinger, Peter Warren, Kirk Wulf


Faculty Writers

Kevin Coll (Chair), Rich Espey, Tina Forbush, Peter King, Marilyn Milton, Patricia Porcarelli, Deborah Silverman, Nicole Winner


Lower School Spanish Program Evaluation

Michelle Levin (Chair), Julie Gill, Ileana Imhoff, Marcella Wilson


Third Grade Reading

Emily Biscoe, Rosie Max; Jonathan Knowles (2 weeks)


Visual Arts

Susan Brown and Carolyn Sutton (Co-Chairs), Peter Bruun, Garry Cerrone, Denham Fassett, Ann Haney, Nancye Hesaltine, Terry Lansburg, Bill Mack


ONE-WEEK PROJECT

Broadening the Conversation About Race

Beth Casey and June Bennett-Williams (Co-Chairs), Emily Biscoe, Dorrie Bright, Stradine Cubera, Debbie Dolan, Jenny Harbold, Ellen Hoitsma, Tim Howell, Tom Malone, Traci Wright


CURRICULAR PROJECTS

Creating Computational Enrichment and Support for Students in Grades One Through Five

Jennifer Harbold, Deborah Silverman


Development of a Solo Performance and Discussion Series

Gina Braden


Life Science 8

Nancy Abrams, Rich Espey


Mathematica at Park: Basis of A Modern Approach to Calculus

Arnaldo Cohen


Memoir Project

Fathim Craven


Music and Mathematics: A Kindergarten-Middle School Project

David Lowther, Jo Anne Yamaka


Partners Program

Stradine Cubera, Carol Kinne, Traci Wright; Krista Dhruv (3 days)


Teaching Reading in French

Raymonde Arseneau, Christine Broening


INSTITUTES AND COURSE WORK

Course in Curriculum Theory, Development and Implementation (Johns Hopkins University)

Liz Baker


Dalcroze Eurhythmics Workshop (Longy School of Music Summer Institute, Cambridge, MA)

Emily Liss


Dar al Islam Teachers Institute: Understanding and Teaching About Islam (Abiquiu, NM)

Howard Berkowitz


Making Learning Visible: Understanding, Documenting, and Supporting Individual and Group Learning (Harvard Graduate School of Education)

Hillary Barry, Susan Eisner


Stage Directions Magazine Summer Conference (New York)

John Trout


2003

FOUR-WEEK CURRICULAR & STUDENT LIFE PROJECTS

FACULTY PORTFOLIOS

Patricia Porcarelli, Chair; Peter Babcox, Arnaldo Cohen, Ann Haney, Tim Howell, Ileana Imhoff


Faculty Writers

Kevin Coll, Chair; Howard Berkowitz, Gregory Brandt, Christine Broening, Anne Fogg, Peter King, Anna Nichols, Laura Schlitz, Kirk Wulf


Lower School Language Arts: Kindergarten Through Third Grade

Marilyn Milton and Deborah Silverman, Co-chairs; Rosie Max, Maili Shaffer, Jo Anne Yamaka; June Bennett-Williams, Ellen Hoitsma and Ann Starer (1 week)


Social Curriculum

Zella Adams, Chair; Bart Cook, Stradine Cubera, Jenny Harbold, Betsy Leighton; Jonathan Knowles (3 weeks)


Understanding Young Adolescent Learners

Cathy Schmidt, Chair; Liz Baker, Mike Fishback, Mark Riding, Dave Tracey, Jeff Zerhusen; Betty Medalie (1 week). Consultant: Deborah Dolan


PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROJECT

Chamber Music Workshop and Study

Samira Phillips


ONE-WEEK AND INSTITUTE PROJECTS

Project Zero Institute (Harvard Graduate School of Education)

Oliver Reid


Revision of the Sixth Grade Foreign Language Program

Sarah Guzman


Shakespeare's Tempest: An Integrated Ninth Grade Curriculum

Kevin Coll, Chair; Peter King, John Trout


Spanish Study in Guatemala: Instituto Central America

Michelle Levin


2002

CURRICULUM & STUDENT LIFE PROJECTS

Assuring Equity in Mathematics

Tim Howell & Anna Nichols, Co-chairs; Howard Berkowitz, Arnaldo Cohen


Developing a Second Grade Spelling Program

Marilyn Milton, Deborah Silverman


Faculty Portfolios

Greg Brandt, Chair; Emily Biscoe, Nadine Feiler, Anne Fogg, Tina Forbush, Ellen Hoitsma, Patti Porcarelli, Dave Tracey


Interdisciplinary Study in the Upper School

Kevin Coll, Chair; Jon Acheson, John Kessinger, Carolyn Sutton, Bill Tabrisky, Peter Warren


Middle School Mathematics

David Lowther, Chair; Betty Medalie, Jeff Zerhusen


Physical Education: The Eighth Grade Year Plus

Robin Cardin Lowe, Chair; Lucky Mallonee, Barb Purkey, George Tamaris


Promoting French

Christine Broening, Fathim Craven


Service and Community at Park School

Julie Webers, Stradine Cubera, Ileana Imhoff, Carol Kinne, Traci Wright


Upper School Science: Evaluating and Revising Science 9 and Exploring Scope and Sequence, Grades 9-12

Paul Moos, Chair; Bob Carter (2 weeks), David Chalfoun (2 weeks), Chris Pickens, Ellen Reynolds (2 weeks)


ONE OR TWO-WEEK PROJECTS

Spanish Curriculum Grades K-5: Revision of Program Goals and Assessment(2 weeks)

Sarah Guzman, Michelle Levin, Regina Romeu-Watson


The Stories of Our Lives: Faculty Writings on Diversity (1 week)

Rebecca Malone, Chair; Fathim Craven, Denham Fassett, Nadine Feiler


Towards a Lower School Mathematics Curriculum: Part Two (1 week)

Beth Casey, Jan Kenny, Co-chairs; Peter Babcox, Bonnie Bain, Hillary Barry, June Bennett-Williams, Susan Koh, Maili Shaffer, Ann Starer, Posey Valis, Melpa Warres, Jo Anne Yamaka


Upper School Science: Implementation of the AP Environmental Science Curriculum (Institute + One Week)

David Chalfoun, Ellen Reynolds


PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROJECTS

Anonymous Requiem: An Art Project Proposal

Peter Bruun


Immigrant Girl: A Memoir

Lydia Okutoro


Writing Project

Laura Schlitz


2001

CURRICULUM & STUDENT LIFE PROJECTS

Creating an Assessment Framework for the Teaching of Reading and Writing in the Middle School

Rebecca Malone, Chair; Debbie Dolan, Nadine Feiler, Robbye Horowicz, Lydia Okutoro


Creation of a "Living Textbook" and a Standardized Rehearsal and Design Process for the Eighth Grade Production Course

Gina Braden, John Trout


Developing a New Ninth Grade Science Program

Paul Moos, Chair; Bob Carter, David Chalfoun, Christopher Pickens, Ellen Reynolds, Julie Webers (Julie Webers for two weeks)


Faculty Portfolios

Gregory Brandt, Chair; Howard Berkowitz, Christine Broening, Kevin Coll, Laura Schlitz, Jeff Zerhusen


First Grade Reading Project

Ann Starer & Karleen Tyksinski, Co-chairs; June Bennett-Williams, Megan Ford, Susan Koh, Maili Shaffer (Megan Ford for one week)


Gender Issues in Mathematics

Tim Howell, Chair; Michael Long, Betty Medalie, Anna Nichols, Oliver Reid


Habitat for Humanity: A Community Effort to Build Good Houses and Strong Families

Julie Webers & Elisa Weidenbaum, Co-chairs Jon Acheson, Peter Babcox, Stradine Cubera, Carol Kinne, Traci Wright (Three-week project; Julie Webers for two weeks)


Lower School Spanish: Development of Curriculum for Grades 2 & 5; Curriculum Revision for Grades K, 1, 3 & 4; Development of Curricular Project: Grade 2

Michelle Levin, Chair; Julie Gill, Marilyn Milton, Regina Romeu-Watson, Debbie Silverman (Julie Gill and Regina Romeu-Watson for two weeks)


PROFESSIONAL DEVELOPMENT PROJECT

Studio Art Project: Collecting Myself, Bundles of Perception, Excavations

Ann Haney


ONE OR TWO-WEEK PROJECTS

Completion of Supplements to Upper School Mathematics Program CMIC (Two-week project)

Bill Tabrisky, Chair; Arnaldo Cohen, Tim Howell, Oliver Reid (Arnaldo Cohen for one week)


Expansion of the Alcohol/Drug Education Program in the Upper School (One-week project)

Dave Tracey, Chair; Margarita Gurri, Debbie Roffman


The Stories of Our Lives: Faculty Writings on Diversity (One-week project)

Lydia Okutoro, Chair; Jane Boarman, Stradine Cubera, Carol Kinne, Rebecca Malone, Melpa Warres


Towards a Lower School Mathematics Curriculum: Part One (One-week project)

Beth Casey & Jan Kenny, Co-chairs; Emily Biscoe, Jane Boarman, Julie Gill, Jennifer Harbold, Ellen Hoitsma, Rosie Max, Anna Nichols, Sharen Pula


2000

FOUR-WEEK CURRICULAR PROJECTS

Faculty Portfolios

Greg Brandt, Chair; Jon Acheson, Beth Casey, Jane Ely, Lisa Fineman, Marshall Gordon, Ellen Reynolds


Laboratory Inquiry: The Heart of Science Learning

Julie Webers, Chair; Bob Carter, David Chalfoun, Paul Moos


Lower School Foreign Language: Spanish Curriculum/Cuernevaca Institute

Christine Broening, Chair; Anne Fogg, Sarah Guzman, Michelle Levin, Regina Romeu-Watson, Karleen Tyksinski


Middle/Upper School Music

Adele Dinerstein, Paul Hulleberg; Bruce Bryant (one week)


Second Grade Project on Reading Comprehension

Marilyn Milton, Chair; June Bennett-Williams, Ellen Hoitsma, Deborah Silverman


Supplements to Eighth and Ninth Grade Mathematics Programs

Tim Howell, Chair; Oliver Reid, Bill Tabrisky, Jeffrey Zerhusen


Technical Theater Curriculum

John Trout


FOUR-WEEK PROFESSIONAL DEVELOPMENT GRANTS

Book Project: A Feminist Reading of Freud's Totem and Taboo

Monique Shapiro


Completion of Doctoral Thesis: Catharine Maria Sedgwick and the Education of a Nation

Patricia Porcarelli


Reggio Emilia Research/Institute

Hillary Barry


Short Stories and the Writing Process

Kevin Coll


ONE-WEEK OR INSTITUTE & ONE-WEEK GRANTS

Individual Assessment of Student Performance (follow-up project)

Deborah Dolan, Susan Koh


Lower School Music (follow-up project)

Bruce Bryant, Emily Liss


Middle School Scheduling

Nancy Abrams & Rebecca Malone, Co-chairs; Gina Braden, Deborah Dolan, Nadine Feiler, Deborah Handy, Paul Hulleberg, Samira Phillips, Barbara Purkey, Bonnie Rosenblatt, Zachary White, Jeffrey Zerhusen


Project Zero (Institute, Harvard Graduate School of Education & One-week On-campus)

Jane Ely, Chair; Howard Berkowitz, Tina Forbush, Michael Long, Zachary White

1999

CURRICULAR GRANTS

Developing Mathematical Ideas: Refining Implementation of the TERC Curriculum in Lower School

Jan Kenny & Anna Nichols, Co-chairs; Jennifer Harbold, Marilyn Milton, Rob Piper (Two-week grants for all, plus two-week attendance at "Developing Mathematical Ideas Leadership Program" for Jan Kenny, Anna Nichols, Marilyn Milton)


Guidance/Advisory III: Strengthening Affective Education Initiatives in the Middle & Lower Schools

Zella Adams, Deborah Roffman, David Tracey (Four-week grant for Deborah Roffman; two-week grants for Zella Adams & David Tracey)


Individual Assessment of Student Performance

Deborah Dolan & Susan Koh


Kindergarten Project

Peter Babcox & Jo Anne Yamaka, Co-chairs; Bonnie Bain, Hillary Barry, Regina Romeu-Watson, Melpa Warres


Lower School Foreign Language/Spanish Curriculum

Christine Broening & Anne Fogg, Co-chairs; Ellen Hoitsma; Nancy Fink and Michelle Levin for one week


Mathematics: Grades 8-12

Tim Howell, Chair; Jack Bigelow, MiChelle Carpenter-Smith, Marshall Gordon, William Tabrisky; David Lowther for two weeks


Ninth Grade History

Peter Golding, Chair; Jon Acheson, John Trout


Visual Arts

Bill Mack, Chair; Susan Weingast Brown, Ann Haney


Writer's Handbook for Middle School Students

Nadine Feiler, Deborah Handy; Rebecca Malone for one week


Professional Development Grant

GIS Technology


Ellen Reynolds

One-Week Follow-Up Grants


Middle School Computer Curriculum/Text

Samira Saliba Phillips


Project Zero (Harvard Graduate School of Education)

Kevin Coll, Chair; Nancy Abrams, Emily Biscoe, Gregory Brandt, Marcia Holden, Noreen Potempa (One-week grant, plus one-week attendance at "The Project Zero Summer Institute" 99')


1998

In 1998 two new categories of grants were established to meet emerging needs. To balance the emphasis on group curricular projects, professional development grants support individual faculty immersion in their own disciplines, without immediate reference to curricular applications. One-week follow-up grants provide a vehicle for revision and extension of previous FACA work.

CURRICULAR GRANTS

Eighth Grade Science Program

Zachary White


English Department Writing Project

Kevin Coll, Chair; Gregory Brandt, Peter Golding (one week)


Enrichment Programs in Lower School Mathematics

Tim Howell, Chair; Peter Babcox, Hillary Barry, Beth Casey, Anne Fogg, Jan Kenny, Anna Nichols, Bonnie Rosenblatt, Karleen Tyksinski


Geographical Information Systems/Forestry Unit

Jack Bigelow, Ellen Reynolds, Jan Morrison (one week)


Guidance/Advisory II

Deborah Roffman, David Tracey, Co-Chairs; Zella Adams, Deborah Dolan, Carol Kinne, Joan McCready


Lower School Music Curriculum

Bruce Bryant, Emily Liss


Mapping Middle School Writing and Research

Nadine Feiler, Robbye Horowicz, Co-Chairs; MiChelle Carpenter, Deborah Handy


Second Grade Proposal: Theme of Community

Deborah Silverman, Chair; Ellen Hoitsma, Marilyn Milton


PROFESSIONAL DEVELOPMENT GRANTS

Historical Research: Work with Archival Materials at the Maryland Historical Society

Jon Acheson


Book/Journal on Researching and Writing a Work of Fiction on Medieval Greenland for Children

Laura Schlitz


Park School Philosophy and the Classroom Environment

Howard Berkowitz and Marshall Gordon


Children's Book on Tools

Megan Ford


Work with New York Theater Troupe: Development of a Performance Piece

Gina Braden


ONE-WEEK FOLLOW-UP GRANTS

Foreign Language: Follow-up on Middle School Program

Christine Broening, Chair; Jennifer Eisberg, Nancy Fink, Carlos Alvelo (3 days)


Middle and Upper School Music

Adele Dinerstein, Chair; Phyllis Goldstein, Paul Hulleberg


Seventh Grade Physical Science: Revision of Manual

MiChelle Carpenter and Ellen Schwindt


1997

K-2 Writing Project

Susan Benedict & Marilyn Milton, Co-chairs; Hillary Barry, Megan Ford, Ellen Hoitsma, Susan Koh, Sara Pickett, Noreen Potempa, Regina Romeu-Watson, Deborah Silverman, Karleen Tyksinski, Melpa Warres, June Bennett Williams, Jo Anne Yamaka


Lower School Non-Fiction Writing

Wendy Owen, Chair; Beth Casey, Julie Gill


Third Grade Theme Studies

Marcia Holden & Emily Biscoe, Co-chairs; Susan Weingast Brown, Anna Nichols


Fourth Grade Science

Robert Piper, Chair; Anne Fogg, Janet Kenny, Hunter Nesbitt


Middle School Science

Jan Morrison, Chair; MiChelle Carpenter, Ellen Schwindt, Zachary White


Statistics

Jack Bigelow, Tim Howell


Oral History

John Roemer, Chair; Jon Acheson, Christine Broening, Rachelle Work


Middle School Advisory/Guidance

Joan McCready & Deborah Roffman, Co-chairs Zella Adams, Deborah Dolan, Carol Kinne, David Tracey


1996

Design/Engineering Initiative

Jan Morrison, Bill Mack, Co-chairs; Jack Bigelow, MiChelle Carpenter, Garry Cerrone, Marshall Gordon, Tim Howell, David Lowther, Anna Nichols, Brian Rogan, Lou Rosenblatt, Jeff Zerhusen


Early Childhood Teaching and Learning: Science in the Primary Grades

Susan Koh, Chair; Peter Babcox, Hillary Barry, Susan Benedict, Megan Ford, Carol Kinne, Rob Piper, Noreen Potempa, Deborah Roffman, Karleen Tyksinski, Melpa Warres


Foreign Language: Middle School Initiative

Christine Broening, Mariana Past


Interdisciplinary Unit: Biology and Mathematics

Eric Bondy, Ellen Reynolds


Lower School Assessment: Year Two

Beth Casey, Ellen Xanders, Co-chairs; Anne Fogg, Julie Gill, Marcia Holden, Jan Kenny, Wendy Owen


Middle School Curriculum Project on Latin America

Gina Braden, Robbye Horowicz, Co-chairs; Sally Davidson, Ann Haney, Joan McCready


Plays

Laura Schlitz


1995

Design, Engineering and Building Models

Jan Morrison, Samira Saliba Phillips, Co-chairs; Nancy Abrams, Jack Bigelow, MiChelle Carpenter, Marshall Gordon, David Lowther, Bill Mack, Jeff Zerhusen


Essential History

Butch Ashman, Brooks Lakin, John Roemer


Exploratory Foreign Language Project on Oral Proficiency

Christine Broening, Josh Wolf


Exploring the Connections Between Middle and Upper School Writing

Nadine Feiler, Wendy Owen, Co-chairs; Howard Berkowitz, Sally Davidson, Elaine Lloyd-Hudgins, Rachelle Work


Lower School Assessment

Marcia Holden, Chair; Susan Benedict, Emily Biscoe, Beth Casey, Megan Ford, Anne Fogg, Jan Kenny


Lower School Assessment: Analysis of Admissions and Guidance Documents

Zella Adams


Music Department Project

Adele Dinerstein, Chair; Paul Hulleberg, Lynnell Lewis, Emily Liss


Understanding Racial Issues for Park Students

Robbye Horowicz, Carol Kinne, Co-chairs Noreen Potempa, Barbara Purkey, Monique Shapiro


1994

Alternative School Calendars and Creative Scheduling

Jack Bigelow, Bob Carter


Ancient Civilizations: A Fourth Grade Core Curriculum

Anne Fogg, Chair; Jan Kenny, Hunter Nesbitt, Ellen Xanders


Computer/Technology Use

Samira Phillips


Diversity

Robbye Horowicz, Noreen Potempa, Monique Shapiro, Co-chairs; Howard Berkowitz, Sanna Henderer, Carol Kinne, Barbara Purkey, Ellen Reynolds, Perthean Toins-Banks, Rachelle Work


Integration of Visual Arts with Thematic Studies

Georgia Chantiles-Ruby


Lower School Science

Emily Biscoe, Sharen Pula, Co-chairs; Peter Babcox, Megan Ford, Julie Gill, Marcia Holden, Marilyn Milton, Jan Morrison, Bonnie Rosenblatt, Lou Rosenblatt, Meg Zerhusen


1993

Computer-Aided Design

Garry Cerrone, Bill Mack


Lower School Science Program

Bonnie Rosenblatt, Chair; Peter Babcox, Hillary Barry, Emily Biscoe, Anne Fogg, Julie Gill, Jan Kenny, Susan Koh, Sharen Pula, Lou Rosenblatt


Middle and Upper School Mathematics

Marshall Gordon, Jeff Zerhusen, Co-chairs Jack Bigelow, Bob Cushman, Paul Hulleberg, Webster Johnson, Audrey Lim


Moral Education

John Roemer, Chair; Megan Ford, Brooks Lakin, Deborah Roffman, Rachelle Work


1992

Cross-divisional Science Project

Julie Gill, Samira Saliba Phillips, Co-chairs; Peter Babcox, Bob Carter, Anne Fogg, Jean McBean, Ellen Reynolds, Lou Rosenblatt


Gender and Literature in the Middle School

Robbye Horowicz


The Joy of Teaching Sex: A Guide for Parents and Teachers

Deborah Roffman


Learning Through Language: A Proposal to Examine Theory and Practice

Nadine Feiler, Chair; Hillary Barry, Marcia Holden, Barbara Hoyt, Richard Johnson, Susan Koh, Sharen Pula, Peter Warren, Rachelle Work


1991

Community Service

John Roemer, Chair; Peter Babcox, Bonnie Rosenblatt, Peter Warren


Gender Issues

Ellen Reynolds, Chair; Butch Ashman, Howard Berkowitz, Emily Biscoe, Stephen Brown, Bob Carter, Megan Ford, Robbye Horowicz, Lucky Mallonee, Deborah Roffman


Testing Extended Analysis of Student and Group Data

Jack Bigelow, Jeff Zerhusen


1990

Primary/Elementary Mathematics

Marshall Gordon, Sharen Pula, Co-Chairs Hillary Barry, Emily Biscoe, Anne Fogg, Julie Gill, Susan Koh, Bonnie Rosenblatt


Tests and Measurements

Jack Bigelow, Chair; Paul Hulleberg, Bill Mack, Jeff Zerhusen


Middle School Computer Textbook

Samira Saliba Phillips


1989

Mathematics

Marshall Gordon, Chair; Jack Bigelow, Carol Bouma, Larry Gilbert, Robbye Horowicz, Judy Jablon, Marilyn Milton, Sharen Pula, Jeff Zerhusen